The UEFA Women’s Futsal EURO 2019 draw

Estimated reading time:3 minutes, 18 seconds

All 23 inaugural entrants will be involved in the qualifying draw at 13:30CET on Thursday 5 July.

All 23 inaugural entrants will be involved in the UEFA Women’s Futsal EURO qualifying draw at 13:30CET on Thursday 5 July in Nyon.
Preliminary round: 21–26 August

The 13 nations with the highest ranking as per the UEFA futsal national teams coefficient ranking receive a bye.
The other ten entrants will enter the preliminary round.
The draw will produce two groups of three teams and one of four, played as one-venue mini-tournaments.
The teams are split into three seeding tiers according to their coefficient.
Moldova, Lithuania and Northern Ireland have been pre-selected as hosts and will be drawn from Pot 1, placed in Groups A and B according to their seeding tier (Lithuania or Northern Ireland would fill position 4 in Group A rather than 3)
Pot 2 consists of the two remaining lowest ranked teams; the first drawn will be placed in position 4 of Group A (or 3 if position 4 has been filled by Lithuania or Northern Ireland) and the other in the remaining position 3 place in the group in which Lithuania and Northern Ireland have not been drawn.
Pot 3 consists of the second tier of teams, with Finland and Belgium placed to take position 2 in the groups in which Moldova have not been drawn.
Pot 4 consists of the teams to fill position 1.
The three group winners advance to the main round join the 13 teams given byes.
Pot 1 (hosts)
Moldova (position 2)
Lithuania (4 if Group A, 3 if Groups B or C)
Northern Ireland (4 if Group A, 3 if Groups B or C)

Pot 2 (position 3, and 4 in Group A if available)
Sweden
Armenia

Pot 3 (position 2)
Finland
Belgium

Pot 4 (position 1)
Slovakia
Belarus
Netherlands

Main round: 11–16 September

The 13 teams given byes and the three preliminary round winers will be drawn into four groups of four teams, played as mini-tournaments.
Four teams have been pre-selected as hosts and will be drawn from Pot 5, placed in groups according to their seeding tier.
Pot 6 consists of the Poland and the three preliminary round winners, to fill position 4 in each group.
Pots 7, 8 and 9 consists of the teams to fill positions 3, 2 and 1 respectively, minus the hosts.
Based on decisions taken by the UEFA Executive Committee, Russia and Ukraine cannot be drawn into the same group. Should Russia be drawn into the group hosted by Ukraine, they will be moved to the other available slot, and Kazakhstan assigned to the group of Ukraine.
The four group winners will advance to the knockout finals in mid-February, with one of the nations appointed as hosts later in September.
Pot 5 (hosts)
Spain (position 1)
Portugal (1)
Ukraine (2)
Croatia (3)

Pot 6 (position 4)
Poland
Preliminary round winners x 3

Pot 7 (position 3)
Hungary
Czech Republic
Romania

Pot 8 (position 2)
Italy
Serbia
Slovenia

Pot 9 (position 1)
Russia
Kazakhstan

THE CALENDAR

Qualifying draw: 5 July, Nyon
Preliminary round: 21–26 August
Main round: 11–16 September
Finals draw: tbc
Final tournament: 14 or 15 & 16 or 17 February

Qualifying format:

Preliminary round: 21–26 August

The 13 nations with the highest ranking as per the UEFA futsal national teams coefficient ranking receive a bye.
The other ten entrants will enter the preliminary round.
The draw will produce two groups of three teams and one of four, played as one-venue mini-tournaments.
The teams are split into three seeding tiers according to their coefficient.
Moldova, Lithuania and Northern Ireland have been pre-selected as hosts and will be drawn from Pot 1, placed in Groups A and B according to their seeding tier.
Pot 2 consists of the two remaining lowest ranked teams; the first drawn will be placed in position 4 of Group A and the other in the remaining position 3 place in the group in which Lithuania and Northern Ireland have not been drawn.
Pot 3 consists of the second tier of teams, with Finland and Belgium placed to take position 2 in the groups in which Moldova have not been drawn.
Pot 4 consists of the teams to fill position 1.
The three group winners advance to the main round join the 13 teams given byes.
Pot 1 (hosts)
Moldova (position 2)
Lithuania (3)
Northern Ireland (3)

Article taken via uefa.com